آشنایی حرفه‌ای با افزونه راکت وردپرس (WP Rocket)

آشنایی حرفه‌ای با افزونه راکت وردپرس (WP Rocket)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

افزونه راکت وردپرس (WP Rocket)

آیا پلاگین موشک وردپرس بهترین پلاگین پرای افزایش سرعت وردپرس است؟

راکت وردپرس یا همان پلاگین موشک وردپرس یکی از افزونه های بسیار کاربردی برای افزایش سرعت سایت است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با این پلاگین آشنا ساخته و ویژگی‌ها، کاربردها و نحوه‌ی تنظیمِ بهینه‌ی آن برای سایت‌ را شرح دهیم. در این نوشتار، عبارت‌های «راکت وردپرس» و «موشک وردپرس» در واقع معادل «WP Rocket» هستند و هر دو به همین افزونه یا پلاگین اشاره دارند.

راکت وردپرس چیست؟

افزونه راکت وردپرس (WP Rocket plugin) یک افزونه‌ی جامع و کامل برای افزایش سرعت است که توسط وردپرس ساخته و ارایه شده است. این پلاگین که اولین بار در سال 2013 و با هدف حل دو مشکلِ اساسی (یکی سرعتِ کند و پایینِ بارگذاری وب‌سایت‌ها و دیگری اشتباهات موجود در پلاگین‌های کش) ارائه شد، انقلابی در سرعت وب‌سایت‌ها ایجاد کرد.

رابط کاربری (اینترفیس) بسیار ساده، نیاز به تنظیمات بسیار کم، و پشتیبانی بسیار عالی، سبب شد افزونه راکت وردپرس، خیلی سریع تبدیل به گزینه‌ی اول تمام طراحان حرفه‌ایِ وب‌سایت شود.

در حال حاضر، پلاگین راکت وردپرس بر روی بیش از 900.000 سایت در سراسر دنیا نصب است و همچنان یکی از پیشرفته‌ترین پلاگین‌های کش برای وردپرس است.

افزونه راکت وردپرس (WP Rocket)
افزونه راکت وردپرس (WP Rocket)

موشک وردپرس چگونه عمل می‌کند؟

بهتر است به جای آن‌که از مزایای بی‌شمار راکت وردپرس صحبت کنیم، بهتر است با بررسی یک وب‌سایت آزمایشی، ببینیم این افزونه در عرصه‌ی عمل چه نتایجی خواهد داشت.

وب‌سایتی که به عنوان وب‌سایت آزمایشی از آن استفاده می‌کنیم، با استفاده از PHP 7.3 بر روی سرور Linode با وردپرس 5.3 و افزونه راکت وردپرس 3.4.2.2 طراحی و تنظیم شده است.

تم مورد استفاده برای این تست‌ها، آسترا (Astra) است که یکی از تم‌های بسیار سبکِ وردپرس است. در این آزمایش، از یکی از قالب‌های (Template) مبتدیِ آسترا استفاده شده که به شما امکان می‌دهد کل سایت را ظرف چند دقیقه بسازید.

بدون راکت وردپرس:

بدون راکت وردپرس
بدون راکت وردپرس

صفحه ظرف 3.1 ثانیه به طور کامل بارگذاری شد و اندازه صفحه، اندکی کمتر از 1MB و تعداد درخواست‌ها (request) 69 بود. بد نیست اما مطمئناً اگر افزونه راکت وردپرس فعال شود، بسیار بهتر خواهد شد.

با راکت وردپرس:

با راکت وردپرس
با راکت وردپرس

پیشرفتش خارق‌العاده‌ است! زمان بارگذاری کل صفحه، فقط 0.6 ثانیه بود و تعداد درخواست‌ها (request) از 69 به 25 رسید.

البته واضح است که رسیدن به این سرعت خارق‌العاده، بدون انجام تنظیمات صورت نگرفته است. اگر تنظیماتی نبود، سرعت در این حد بالا نمی‌رفت. انجام تنظیمات برای پلاگین‌های کش، عادی است. فقط کافی است 15 دقیقه از وقت خود را صرف انجام تنظیمات بهینه کنید. این 15 دقیقه، صرف پیکربندی و فعال‌سازی راکت وردپرس می‌شود تا به نتایج شگفت‌انگیزی برسید. خوشبختانه انجام این تنظیمات، بسیار ساده است و خودتان می‌توانید به‌راحتی انجام دهید.

چگونه در کمتر از یک ربع، سرعت سایتِ وردپرس خود را با راکت وردپرس افزایش دهیم؟

نتایج حاصل از موشک وردپرس را در بالا مشاهده کردید. اگر می‌خواهید همین نتایج را برای سایت خودتان هم به دست آورید، کافی است راهنمای گام به گام زیر را مطالعه کنید.

گام اول: نصب و فعال‌سازی پلاگین

برعکسِ پلاگین‌های دیگری که شما از وب‌سایت WordPress.org دانلود می‌کنید، پلاگین موشک را باید خودتان به صورت دستی در سایتِ وردپرس خودتان آپلود کنید.

به wp-admin > plugins > add new > upload بروید و سپس روی گزینه‌ی «activate» (فعال‌سازی) کلیک کنید. راکت وردپرس بلافاصله کشینگ را برای سایت‌تان فعال می‌کند. اما باید کارهای دیگری هم انجام دهید!

گام دوم: پیکربندی بهینه‌سازی فایل (File Optimization)

در wp-admin > settings > WP Rocket روی تب «File Optimization» (بهینه‌سازی فایل) کلیک کنید.

سرعت سایتِ وردپرس
سرعت سایتِ وردپرس

در این‌جا می‌توانید انواع مختلف فایل‌ها (HTML, CSS, JS) را کوچک و ترکیب کنید.
شاید بخواهید گزینه‌های زیر را تنظیم کنید:

 • کوچک کردن HTML
 • ترکیب فایل‌های فونت‌های گوگل (Google Fonts)
 • حذف زنجیره‌های درخواست (query strings) از منابع استاتیک (static resources)
 • کوچک کردن فایل‌های CSS
 • ترکیب کردن فایل‌های CSS
 • بهینه‌سازی فایل‌های CSS
 • کوچک کردن فایل‌ه ای جاوا اسکریپت
 • ترکیب کردن فایل‌های جاوا اسکریپت
 • بارگذاری عقب‌افتاده‌ی جاوا اسکریپت
 • تنظیم حالت امن (Safe mode) برای jQuery

پس از آن‌که همه‌ی تنظیمات بالا را انجام دادید، با کلیک کردن روی ، تغییرات را ذخیره کنید. اما این‌که تنظیمات بالا چه کار می‌کنند و دقیقا چه چیزهایی را در وب‌سایت وردپرس شما کوچک و ترکیب می‌کنند؟

کوچک کردن یعنی حذف کردن فضاهای خالیِ غیرضروری از فایل‌های شما. اگر فایلی نسبتاً بزرگ باشد، این کوچک کردن می‌تواند چند کیلوبایت در هر فایل صرفه‌جویی کند و همین کیلوبایت‌ها در نهایت، حجم قابل توجهی می‌شوند.

ترکیب کردن فایل‌ها دقیقاً همان عملی است که سبب اتفاقات شگفت‌انگیز و جادویی در وب‌سایت شما می‌شود. اما این کار چگونه اتفاق می‌افتد؟ فرض کنید شما 15 فایل جاوا اسکریپت دارد. با ترکیب کردن این فایل‌ها، وب‌سایت شما عملا 1 فایل جاوااسکریپت را بارگذاری می‌کند و سبب کاهش چشمگیرِ ریکوئست‌های صفحه می‌شود.

گام سوم: کنترل ضربان قلب!

ویژگی‌های راکت وردپرس
ویژگی‌های راکت وردپرس

«ضربان قلب» یا همان Heartbeat، چیزی نیست جز API  وردپرس که توسط پلاگین‌ها، تم‌ها و هسته‌ی وردپرس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ضربان، با ارسال ریکوئست‌های پیوسته و مستمر به سرورِ شما کار می‌کند و از این رو می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد سایت‌تان داشته باشد.

در راکت وردپرس شما می‌توانید کنترل کنید که این ضربان یا هارت‌بیت، چقدر کار کند. پیشنهاد می‌کنیم کنترل هارت‌بیت را فعال کرده و تمام گزینه‌های آن (رفتار بک‌اِند، رفتار پست ادیتور، رفتار فرانت‌اِند) را روی « Reduce activity » تنظیم کنید.

ویژگی‌های راکت وردپرس

شاید بخواهید بدانید که افزونه موشک وردپرس دقیقاً چه چیزهایی ارائه می‌کند. خب، خیلی چیزها. افراد حرفه‌ای معمولاً از همه‌ی این ویژگی‌ها استقبال و استفاده می‌کنند اما خیلی‌ها هم هستند که ترجیح می‌دهند از ویژگی‌های کمتری استفاده نمایند.

 • کش کردن صفحه (Page Caching)
 • بارگذاری اولیه کش (Cache Preloading)
 • بارگذاری اولیه نقشه سایت (Sitemap Preloading)
 • فشرده‌سازی جی.زیپ (GZip Compression )
 • کش کردن مرورگر (Browser Caching)
 • بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها (Database Optimization)
 • بهینه‌سازی فونت‌های گوگل (Google Fonts Optimization)
 • حذف زنجیره‌های کوئری از منابع استاتیک (Remove Query Strings From Static Resources)
 • بارگذاری کُند (Lazy Loading)
 • کوچک‌سازی و متمرکزسازی (Minification and Concatenation)
 • عقب انداختن بارگذاری جاوا اسکریپت (Defer JS Loading)
 • انطباق‌پذیری کلود فلیر (CloudFlare Compatibility)
 • CDN
 • فچ کردن اولیه‌ی دی‌ان‌اس (DNS Prefetching)
 • شناسایی موبایل (Mobile Detection)
 • انطباق‌پذیری چندسایته (Multisite Compatibility)
 • سازگار با تجارت الکترونیک (ووکامرس- WooCommerce)
 • سازگاری با زبان‌های مختلف (Multilingual Compatibility)
 • وارد کردن/ خارج کردن (Import/Export)
 • سازگار با دولوپر (Developer Friendly)

در ادامه، بعضی از ویژگی‌ها که محبوب‌ترین جنبه‌های پلاگین راکت وردپرس هستند را با هم مرور می‌کنیم.

حذفِ کش (Cache Exclusion)

حذفِ کش (Cache Exclusion)
حذفِ کش (Cache Exclusion)

پلاگین راکت وردپرس دارای یک رابط کاربری (اینترفیس) ساده است که تنظیمات مربوط قواعد قوانین کش را بسیار راحت می‌سازد.

با این گزینه، می‌توان پلاگین‌ها و اسکریپت‌هایی که نمی‌خواهید در کش‌تان گنجانده شوند را به راحتی حذف کنید.

فقط دقت داشته باشید که هنگام تنظیم پلاگین‌های کش، اگرچه همه چیز می‌تواند با قواعد معمولی کار خود را به خوبی انجام دهند، اما در بعضی مواقع، باید پلاگین کش را پیکربندی کنید وگرنه سایت‌تان درست کار نخواهد کرد.

در چنین مواردی، می توانید از قواعد پیشرفته کش برای حذف پلاگین یا اسکریپتی خاص استفاده کنید و جلوی کش شدن‌اش را بگیرید.

مستندهای گسترده (Extensive Documentation)

افزونه موشک وردپرس نه تنها طبقه‌بندی‌ها را ساپورت می‌کند، بلکه امکانات گسترده‌ای برای مستندسازی دارد که مستقیما در خود پلاگین، آماده و قابل جستجو هستند.

این امکان سبب می‌شود بتوانید پاسخ‌های مورد نیازتان را بدون ترک کردن ادمین وردپرس، خیلی سریع و راحت پیدا کنید.

مستندسازی گسترده (Extensive Documentation)
مستندسازی گسترده (Extensive Documentation)

بارگذاری اولیه کش (Cache Preloading)

بارگذاری اولیه‌ی کش چیست؟ معمولا وقتی از کش استفاده می‌کنید، باید منتظر بمانید با کسی از صفحه‌تان بازدید کند تا کش ساخته شود. این موضوع را بعدا بیشتر خواهیم شکافت.

اما با بارگذاری اولیه کش، کش شما بدون نیاز به بازدید، ساخته می‌شود و این کار سبب می‌شود سرعت وب‌سایت‌تان از سرعت موشک هم بیشتر شود!

مزیتِ این بخش از افزونه‌ی راکت وردپرس چیست؟ بزرگ‌ترین مزیتش این است که می‌توانید همه‌ی این‌ کارها را فقط با یک کلیک انجام دهید.

بارگذاری اولیه کش (Cache Preloading)
بارگذاری اولیه کش (Cache Preloading)

بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها

افزونه‌ی راکت وردپرس دارای روشی ساده برای پاک کردن دیتابیس شماست. دیتابیس‌ها به مرور زمان پر از دیتاهای بی‌استفاده، بازبینی پست‌های قدیمی، و هزاران هزار چیزهای دیگری می‌شوند که به آن‌ها نیازی ندارید.

بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها
بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها

بهینه‌سازی پایگاه داده‌ها در پلاگین راکت وردپرس بسیار ساده و به سادگیِ چک‌کردن باکس‌ها و اسکرول کردن تا پایین صفحه، و سپس کلیک کردن روی دکمه‌ی «بهینه‌سازی» (Optimize) است.

اگرچه بهینه‌سازی دیتابیس، کار ساده‌ای است اما باید همیشه احتیاط کنید. بخش مهمی از این احتیاط‌ها آن است که قبل از اجرای پلاگین‌های بهینه‌سازی دیتابیس، حتما از دیتابیس خود، بک‌آپ بگیرید.

چرا باید به جای افزونه‌های مشابه و رایگان، از موشک وردپرس استفاده کرد؟

قطعاً مهم‌ترین دلیل، بهره‌مندی از پشتیبانی‌های وردپرس است. متخصصان ما در هوش‌فا که تجربه‌ی بسیار فراوانی در زمینه‌ی پلاگین‌های مختلف وردپرس و از جمله در همین پلاگین راکت وردپرس دارند، همیشه در کنارتان خواهند بود. واقعیت این است که کش کردن، فرایندی بسیار پیچیده است و باید بارها آزمون و خطا کرد تا به بهترین تنظیمات رسید؛ و راکت وردپرس این فرایند را بسیار راحت‌تر از قبل کرده است.

اگر مدتی با پلاگین راکت وردپرس کار کنید متوجه خواهید شد که این پلاگین مدام درحال آپدیت‌شدن است و تیم وردپرس همواره مشغول ارتقای ویژگی‌های این افزونه و رفع باگ‌ها و خطاها برای رسیدن به حداکثر سرعت کش است.

پلاگین راکت وردپرس چه مزیت‌هایی دارد؟

 • پشتیبانی: بله، این پلاگین، همان‌طور که گفتیم، پشتیبانی فوق‌العاده‌ای دارد
 • رابط کاربری: اینتفریس بسیار زیبا، یکی دیگر از مزیت‌های افزونه موشک وردپرس است. به این اینترفیس، نگاه کنید:
پلاگین راکت وردپرس چه مزیت‌هایی دارد؟
پلاگین راکت وردپرس چه مزیت‌هایی دارد؟

این رابط کاربری بی‌تردید یکی از زیباترین اینتفریس‌ها در بین تمام پلاگین‌های وردپرس را دارد. البته خیلی از حرفه‌های وردپرس می‌گویند که بهتر بود این افزونه نیز در قالب همان پلاگین‌های استاندارد وردپرس و با همان الگو طراحی می‌شد. اما خود طراحان وردپرس نیز این اینترفیس را یکی از بهترین رابط‌های کاربری خود می‌دانند.

 • مجموعه ویژگی‌ها: افزونه راکت وردپرس یکی از بهترین مجموعه ویژگی‌ها را در بین تمام پلاگین‌های کش دارد. کافی است ویژگی‌های این افزونه را با موارد مشابه و موجود در بازار مقایسه کنید تا به قدرتِ این پلاگین پی ببرید.
 • سهولت کاربرد: شکی نیست که افزونه راکت وردپرس یکی از ساده‌ترین پلاگین‌های کش برای وردپرس است. این افزونه به محض فعال‌سازی، به راحتی امکان پیکربندی را در اختیارتان می‌گذارد، به طوری که ظرف کمتر از یک ربع می‌توانید به تمام ویژگی‌هایش دست پیدا کنید.
 • سادگی فرایند: پلاگین راکت وردپرس به سادگی به شما امکان می‌دهد تمام صفحات و چیزهایی که نمی‌خواهید کش شوند را بدون طی کردن فرایندهای پیچیده حذف کنید.

نمره‌ی پلاگین راکت وردپرس از جنبه‌های مختلف:

 • نمره‌ی «مجموعه ویژگی‌ها»: 5 از 5
 • نمره‌ی رابط کاربری: 5 از 5
 • نمره‌ی سهولت کاربرد: 5 از 5
 • نمره‌ی پشتیبانی: 4.5 از 5
 • نمره قیمت: 3 از 5
 • نمره کلی: 4.5 از 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *