چگونه از کامپوزیش خود، پیش‌نمایش و خروجی بگیریم؟ (آموزش ادوبی افترافکت)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در سه مقاله‌ی قبلی از سری مقالات آموزش ادوبی افترافکت گفتیم که ادوبی افترافکت یک برنامه‌ی نرم‌افزای است که به کاربران امکان می‌دهد انیمیشن و سایر جلوه‌های ویژه برای پروژه‌های گرافیکی خود بسازند. طراحان گرافیکی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند تا برای پروژه‌های خود، انیمیشن‌های لایه‌ای بسازند. افترافکت بخشی از خانواده‌ی نرم‌افزارهای ادوبی است و با بقیه‌ی نرم‌افزارهای ادوبی سازگاری کامل دارد.

در مقاله‌ی اول از این مجموعه، ایجاد کامپوزیشن جدید و وارد کردن فایل‌ها را آموزش دادیم. در دومین مقاله، به نحوه‌ی ساخت کامپوزیشن با لایه‌ها پرداختیم. در سومین مقاله نحوه اضافه کردن انیمیشن‌ها، افکت‌ها و پیش‌تنظیمات را شرح دادیم. اکنون در این مقاله، که آخرین مقاله از مجموعه نوشتارهای آموزش ادوبی افترافکت است، درباره‌ی پیش‌نمایش گرفتن، و خروجی گرفتن از کامپوزیشن صحبت می‌کنیم.

 

پیش‌نمایش و خروجی گرفتن کامپوزیشن ادوبی افترافکت

1.پیش‌نمایشِ پروژه. تب «پنجره‌‌ها» (Windows) را انتخاب کنید. از این‌جا روی «کنترل‌های زمان» (Time Controls) کلیک کنید. یک قاب پیش‌نمایش به صورت پاپ‌آپ باز می‌شود که در آن می‌توانید گزینه‌ی «اجرا» (play) را انتخاب کنید تا پیش‌نمایش پروژه‌ی خود را ببینید. اگر می‌خواهید نسخه‌ی نهایی‌تری از پروژه‌تان ببینید، روی گزینه‌ی «Ram Render Play» کلیک کنید.

اگر پروژه‌تان بیش از حد طولانی شده یا نیاز به حافظه‌ی زیادی دارد، می‌توانید قبل از پیش‌نمایش، رزلوشن آن را تنظیم کنید. بعد از کلیک کردن برای اجرا (play)، ویدئو به صورت متوالی به اجرا در می‌آید تا زمانی که روی صفحه کلیک کنید تا اجرایش متوقف شود.

2.خارج کردن کامپوزیشن به صفِ خروجی‌ها (Render Queue). اگر می‌خواهید کامپوزیشنی با کیفیت بالا تولید کنید، پروژه‌ی خود را وارد صف خروجی‌ها (Render Queue) کنید. صف خروجی‌ها در ادوبی افترافکت ساخته می‌شود.

  • روی تب فایل در بالای پنجره کلیک کنید. اول گزینه‌ی «Export» و بعد گزینه‌ی «اضافه کردن به صف خروجی» (Add to Render Queue) را بزنید. به جای تب فایل، می‌توانید روی خود کامپوزیشن نیز کلیک کرده و گزینه‌ی «اضافه کردن به صف خروجی» (Add to Render Queue) را انتخاب کنید.
  • در صف خروجی، ماژول خروجی (Output Module) را پیدا کرده و روی متنِ لینک‌شده در سمت چپِ این بخش کلیک کنید. یک کادر جدید (dialogue box) بر صفحه‌ی شما ظاهر می‌شود. از این کادر می‌توانید تنظیماتِ خروجیِ صدا و تصویر را تغییر دهید. وقتی کارتان تمام شد، OK کنید.
  • در صف خروجی، گزینه‌ی «خروجی در» (Output To) را پیدا کرده و روی متنِ لینک‌شده در سمت چپ این بخش کلیک کنید. یک کادر دیگر بر روی صفحه شما ظاهر می‌شود که به شما امکان می‌دهد مکانی را برای ذخیره کردنِ کامپوزیشنِ نهایی خود انتخاب نمایید. پس از انتخاب مکان ذخیره‌سازی، OK کنید.
  • برای خروجی گرفتن از کامپوزیشن، Ok کنید.

3.وارد کردن کامپوزیشن خود در «ادوبی مدیا انکودر» (Adobe Media Encoder). ادوبی مدیا انکودر، یک نسخه‌ی فشرده از کامپوزیشن شما تولید می‌کند. بعلاوه، ادوبی مدیا انکودر فایل‌هایی که با پلتفرم‌های وب سازگار هستند را اکسپورت می‌کند. هنگامی که پروژه‌ی شما در حال خروجی گرفتن در ادوبی مدیا انکودر است، می‌توانید کار خود را با ادوبی افترافکت ادامه دهید.

  • روی تب فایل (File) در بالای پنجره کلیک کنید. ابتدا گزینه‌ی « Export » و سپس گزینه‌ی «Add to Adobe Media Encoder Queue» را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید اول گزینه‌ی کامپوزیشن (Composition) و سپس گزینه‌ی «Add to Adobe Media Encoder Queue» را انتخاب نمایید یا فایل را مستقیما به تب « Add to Adobe Media Encoder Queue» بکشید (drag کنید).
  • گزینه «جستجوگر پیش‌تنظیم» (Preset Browser) را پیدا کنید. فرمت مورد نظر برای کامپوزیشن خود را انتخاب نمایید. این پیش‌تنظیم را از جستجوگر (Browser) بکشید و به فایل موجود در «Add to Adobe Media Encoder Queue» بیاورید (drag کنید).
  • در صف خروجی، گزینه‌ی «خروجی در» (Output To) را پیدا کرده و روی متنِ لینک‌شده در سمت چپ این بخش کلیک کنید. یک کادر دیگر بر روی صفحه شما ظاهر می‌شود که به شما امکان می‌دهد مکانی را برای ذخیره کردنِ کامپوزیشنِ نهایی خود انتخاب نمایید. پس از انتخاب مکان ذخیره‌سازی، OK کنید.
  • روی دکمه‌ی سبزرنگ «اجرا» (play) کلیک کنید تا export شروع شود.

 

امیدوارم این مقاله آموزشی به همراه سه مقاله‌ی پیشین که مجموعا روش کار با ادوبی افترافکت را آموزش می‌دهند برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *