چطور یک کامپوزیشن جدید بسازیم؟ (آموزش ادوبی افترافکت)

چطور یک کامپوزیشن جدید بسازیم؟ (آموزش ادوبی افترافکت)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ادوبی افترافکت یک برنامه‌ی نرم‌افزای است که به کاربران امکان می‌دهد انیمیشن و سایر جلوه‌های ویژه برای پروژه‌های گرافیکی خود بسازند. طراحان گرافیکی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند تا برای پروژه‌های خود، انیمیشن‌های لایه‌ای بسازند. افترافکت بخشی از خانواده‌ی نرم‌افزارهای ادوبی است و با بقیه‌ی نرم‌افزارهای ادوبی سازگاری کامل دارد.

در این مقاله، بخش اول از آموزش ادوبی افترافکت را تقدیم‌تان می‌کنیم. بخش‌های بعدی این نوشتارهای آموزش ادوبی افترافکت (که در قالب مقالات و نوشتارهای مجزا منتشر خواهند شد) به موضوعات زیر خواهند پرداخت:

 • بخش دوم: ساخت یک کامپوزیشن با لایه‌ها
 • بخش سوم: اضافه کردن انیمیشن‌ها، افکت‌ها و پیش‌تنظیمات
 • بخش چهارم: پیش‌نمایش و خروجی گرفتن

ایجاد یک کامپوزیشن جدید ادوبی افترافکت و وارد کردن فایل‌ها

1. یک کامپوزیشن جدید با ادوبی افترافکت بسازید و تنظیم کنید. پروژه‌ها را در ادوبی افترافکت «کامپوزیشن» می‌نامند. در صفحه‌ی خوشامدگویی افترافکت (Welcome screen)، دکمه «کامپوزیشن جدید» (New Composition) را در ستون سمت راست، پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

اگر قبلاً برنامه را باز کرده‌اید، می‌توانید روی تبِ «کامپوزیشن» کلیک کرده و «کاموزیشن جدید» را انتخاب کنید، یا می‌توانید از میانبرهای Ctrl+N بر روی صفحه‌کلیدتان استفاده کنید. هر بار که کامپوزیشن جدید ایجاد می‌کنید، پنجره «تنظیمات کامپوزیشن» (Composition Settings) بر روی صفحه‌ی شما ظاهر خواهد شد.

نمی‌دانید چه رزلوشنی انتخاب کنید؟ دکمه «پیش‌تنظیمات» (Preset) را پیدا کرده و روی منوی کشوییِ آن کلیک کنید. این منو چهار گزینه دارد که به ترتیب عبارت‌اند از:

 • تنظیمات وب (web settings)؛
 • تنظیمات پخش استاندارد یا همان SD (standard definition broadcast settings) شامل NTSC و PAL؛
 • تنظیمات اچ‌دی (HD settings) که پرکاربردترین رزلوشن مورد استفاده است؛ و
 • تنظیمات فیلم (film settings).

حالا گزینه « UHD 8K 23.976» را  انتخاب کنید که رزلوشن 1080p HD با فریم 23.976 در ثانیه است. برای مستندات بعدی‌تان بهتر است همیشه افکت‌ها را به صورت 8K ایجاد کنید.

در ردیف دوم، «شروع تایم‌کد» (Start Timecode) و «طول زمان» (Duration) را پیدا کنید. تایم‌کد را روی صفر تنظیم کنید. «طول زمان» اشاره به طول کلیِ پروژه، از لحظه‌ی آغاز تا لحظه‌ی پایان دارد. «طول زمان» (Duration) را مطابق با زمانِ مورد نیاز برای کامپوزیشن خود تنظیم کنید.

 

2. کامپوزیشن خود را ذخیره کنید . قبل از آن‌که کار بر روی کامپوزیشن را شروع کنید، همیشه باید برای پروژه‌ی خود اسم بگذارید و آن را ذخیره کنید. روی تب «فایل» (File) در بالای صفحه کلیک کنید.

بعد از انتخاب گزینه‌ی «ذخیره» (Save)، پنجره‌ی «Save As» ظاهر می‌شود. در بالای این پنجره، اسم کامپوزیشن خود را تایپ کرده و بعد، مقصدی را برای ذخیره فایل بر روی سیستم خود انتخاب کنید و دکمه  « Save » را در پایین صفحه بزنید. کامپوزیشنِ ذخیره‌شده‌ی شما در تبِ «پروژه» (Project) در بالای صفحه ظاهر می‌شود.

 • اگرچه فایل خود را می‌توانید در هر کجای سیستم‌تان ذخیره کنید، اما توصیه می‌شود کامپوزیشن خود را نزدیک فایل Footage ذخیره نمایید. این فایل در درون فولدر «فایل‌های تمرینی» (Exercise Files) قرار دارد.

 

3. وارد کردن فایل‌ها به ادوبی افترافکت . برای ایجاد یک کامپوزیشن جدید، به موادی نیازی دارید که آن‌ها را دستکاری کرده و با آن‌ها انیمیشن بسازید. گزینه File>Import>File  را انتخاب کنید یا روی تبِ Project دابل‌کلیک کنید. تمام فایل‌هایی که می‌خواهید وارد نمایید را انتخاب کرده و Open را بزنید. از روش‌های زیر نیز می‌توانید فایل‌های مورد نظر را وارد کنید:

 • روی تب Project دابل‌کلیک کنید؛ یا
 • دکمه‌های Command + I را هم‌زمان فشار دهید؛ یا
 • تصاویر را مستقیما به داخل تب Project بکشید (Drag کنید).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *