چگونه با لایه‌ها کامپوزیشن بسازیم (آموزش ادوبی افترافکت)

چگونه با لایه‌ها کامپوزیشن بسازیم (آموزش ادوبی افترافکت)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ادوبی افترافکت یک برنامه‌ی نرم‌افزای است که به کاربران امکان می‌دهد انیمیشن و سایر جلوه‌های ویژه برای پروژه‌های گرافیکی خود بسازند. طراحان گرافیکی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند تا برای پروژه‌های خود، انیمیشن‌های لایه‌ای بسازند. افترافکت بخشی از خانواده‌ی نرم‌افزارهای ادوبی است و با بقیه‌ی نرم‌افزارهای ادوبی سازگاری کامل دارد.

در مقاله‌ی اول از این سری مقالات آموزشی، نحوه‌ی ایجاد یک کامپوزیشن جدید و وارد کردن فایل‌ها در آن کامپوزیشن را آموزش دادیم. در این مقاله که دومین نوشتار از مجموعه مقالات آموزشی ادوبی افترافکت و در واقع، دنباله‌ی مطلب قبلی است، می‌خواهیم ساخت کامپوزیشن ادوبی افترافکت با لایه‌ها را شرح دهیم. 

ساخت کامپوزیشن با لایه‌ها در ادوبی افترافکت

1.اضافه کردن فایل‌ها به کامپوزیشن خود. هر کامپوزیشن، یک گرافیکِ ترکیبی (composite graphic)، یا ترکیبی از لایه‌هاست. هر لایه‌ی جداگانه‌ی کامپوزیشن شما، از یک فایل ساخته شده است. تمام لایه‌هایی که با هم ترکیب می‌شوند، یک گرافیک ترکیبی را شکل می‌دهند. برای اضافه کردن فایل به کامپوزیشن خود، روش‌های مختلفی وجود دارد:

  • می‌توانید فایل‌ها را از تب پروژه (Project) بکشید و در تب تایم‌لاین (Timeline) که در پایین سمتِ راست پنجره قرار دارد، یا در تب لایه (Layer) که مستقیما زیر تب پروژه قرار دارد رها کنید (drag and drop)

2.سازمان‌دهی و ادیت لایه‌ها. پس از آن‌که فایل‌ها در تب لایه پدیدار شد، می‌توانید شروع به اصلاح فایل‌ها کنید. از این تب می‌توانید ترتیب فایل‌ها را تغییر داده و ظاهر هر فایل را ادیت کنید.

  • برای تنظیم سلسله‌مراتب لایه‌ها، می‌توانید هر فایل را در فهرستِ لایه‌ها، بالا یا پایین بکشید. ترتیب فایل‌ها سبب تغییر ظاهر کامپوزیشن می‌شود (به پنجره‌ی «کامپوزیشن» (Composition) مراجعه کنید). فایل‌هایی که در بالای فهرست لایه‌ها قرار دارند، بالاتر از فایل‌های پایین فهرست ظاهر می‌شوند.
  • برای تغییر ظاهر هر فایل، روی مثلثِ حاشیه‌ایِ کنار شماره‌ی آن لایه کلیک کنید. این کلیک باعث باز شدن منوی «تبدیل» (Transform) می‌شود. از این منو می‌توانید مشخصه‌های زیر را تغییر دهید: نقطه‌ی کانونی (anchor point)، موقعیت (position)، مقیاس (scale)، چرخش (rotation)، و/یا شفافیت (opacity)

3.تولید تایم‌لاین برای گرافیک ترکیبی خود. تابع «تایم‌لاین» (Timeline) در ادوبی افترافکت به شما امکان می‌دهد گرافیک خود را متحرک نمایید. این تابع، کنترل می‌کند که هر لایه، چه زمانی قابل رؤیت باشد یا نباشد. «تایم‌لاین» در سمت راستِ فهرست «لایه» (Layer) قرار گرفته است. هر لایه در درون تایم‌لاین، شاخص خاص خود را دارد که می‌توانید با استفاده از آن، هر لایه را برش دهید (trim)، گسترش دهید (extend) و با لایه‌های دیگر، گروه‌بندی نمایید.

4.برش زدن لایه‌ها (Trim). یک لایه را از فهرست انتخاب کنید. مکان‌نمای (ماوس) خود را روی خط جداکننده‌ی بین فهرست و تایم‌لاین ببرید تا بتوانید روی کمانِ دوخطه‌ای (double arrow) که ظاهر می‌شود دابل‌کلیک کنید. کمان دوخطه را در طول تایم‌لاین بکشید تا یک پنجره‌ی خاکستریِ نیمه‌شفاف () ظاهر شود (این پنجره نشان‌دهنده‌ی آن است که کلیپ، برش خورده است (یعنی trim شده است). وقتی به لحظه‌ی مورد نظرتان برای نمایش لایه رسیدید، مکان‌نما را رها کنید.

  • خط قرمز با تبِ زردرنگ نشان‌دهنده‌ی زمانِ کنونی شماست. می‌توانید از این خط برای برش خودکار لایه‌ها استفاده نمایید. لایه‌ای که می‌خواهید برش بخورد را انتخاب کنید. خط قرمز را به نقطه‌ی شروع مورد نظر یا به نقطه‌ی پایان لایه بکشید. فرمان «“Command + [“» را بزنید؛ یا اگر می‌خواهید لایه به صورت خودکار در سمت راست خط قرمز برش بخورد، فرمان «“Command ].”» را بزنید.

5.تبدیل (Transform) لایه‌های دوبعدی. وقتی دارید در پنجره «کامپوزیشن» ادوبی افترافکت کار می‌کنید، می‌توانید لایه‌ها را به صورت دستی، موقعیت‌گذاری (position) یا تبدیل (Transform) کنید. یک لایه را از فهرست انتخاب کنید. مکان‌نمای خود را روی پنجره‌ی کامپوزیشن ببرید و زوم یا اسکرول کنید. مجموعه‌ای از گزینه‌ها اطراف کامپوزیشن ظاهر می‌شود. این گزینه‌ها نشان‌دهنده‌ی آن است که لایه‌ها را می‌توان تبدیل یا موقعیت‌گذاری کرد.

  • برای کوچک کردن (shrink) یا بزرگ کردن (expand) یک لایه، روی گزینه‌ی مورد نظرتان کلیک کنید، ⇧Shift را فشار دهید و مکان‌نمای خود را به سمت داخل یا خارج پنجره بکشید.
  • برای چرخاندن (rotation) هر عنصر، Ctrl+W را فشار دهید. این کار، ابزار چرخش را فعال می‌کند.
  • برای حرکت دادن یک لایه بر روی سطح دو بعدی، روی عنصری که می‌خواهید حرکت کند کلیک کرده و آن را به موقعیت جدیدش بکشید.

6.ساخت لایه‌های سه‌بعدی. برای ساخت یک لایه‌ی سه بعدی در ادوبی افترافکت ، به تبِ لایه (Layer) بازگردید. ستونی که مستقیما زیر این آیکون قرار دارد، تنظیمات سه‌بعدیِ هر لایه را کنترل می‌کند. برای فعال‌سازی این ویژگی، فضای خالی لایه در این ستون را چک کنید. به پنجره‌ی کامپوزیشن برگردید. اگر ویژگی سه‌بعدی را فعال کرده باشید، گزینه‌های Y، X و Z در کانونِ لایه (layer’s anchor) ظاهر شده است.

7.تبدیل لایه‌های سه‌بعدی. برای حرکت دادن لایه‌ی سه‌بعدی، ⌘ Cmd+W  را فشار دهید تا ابزار چرخش، فعال شود. مکان‌نمای خود را روی محور X یا Y نگه دارید. روی محور کلیک کرده و مکان‌نمای خود را به سمت چپ و راست یا بالا و پایین بکشید. محور Z باید همیشه روی صفر (0) باقی بماند.

8.پیاده‌سازی تابعِ مادر (parent function) روی لایه‌ها. تابع مادر به شما امکان می‌دهد تا لایه‌ها را به یکدیگر پیوند بزنید. یک لایه (لایه‌ی مادر) عملیات‌های لایه‌ی دیگر (لایه فرزند-child layer) را هدایت می‌کند. البته لایه‌ی فرزند می‌تواند مستقل از لایه‌ی مادر نیز حرکت داده شود.

  • لایه فرزند (لایه‌ای که می‌خواهید فریم‌های اصلی روی آن پیاده شود) را انتخاب کنید. این لایه، لایه‌ی فرزند خواهد بود.
  • در تب لایه، گزینه‌ی مادر (parent) را پیدا کنید.
  • در ستون مادرِ این لایه، آیکون منحنیِ شکلِ q را در ردیف فرزند (child) پیدا کنید. روی آن آیکون کلیک کرده و یک خط تیره از آیکون تا بخشِ «عنوان لایه» (Layer Name) در مادر بکشید. با این فرایند، لایه‌ی فرزند به لایه‌ی مادر پیوند می‌خورد.

در مقاله‌های بعدی، بخش‌های سوم و چهارم آموزش ادوبی افترافکت را تقدیم‌تان خواهیم کرد. این مقالات، به ترتیب، چنین خواهند بود:

بخش سوم آموزش ادوبی افترافکت – افزودن انیمیشن‌ها، افکت‌ها و پیش‌تنظیمات

بخش چهارم آموزش ادوبی افترافکت – پیش‌نمایش و خروجی گرفتن از کامپوزیشن ادوبی افترافکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *