چگونه به کامپوزیشن خود، انیمیشن‌، افکت‌ و پیش‌تنظیمات را اضافه کنیم؟ (آموزش ادوبی افترافکت)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در دو مقاله‌ی قبلی از سری مقالات آموزش ادوبی افترافکت گفتیم که ادوبی افترافکت یک برنامه‌ی نرم‌افزای است که به کاربران امکان می‌دهد انیمیشن و سایر جلوه‌های ویژه برای پروژه‌های گرافیکی خود بسازند. طراحان گرافیکی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند تا برای پروژه‌های خود، انیمیشن‌های لایه‌ای بسازند. افترافکت بخشی از خانواده‌ی نرم‌افزارهای ادوبی است و با بقیه‌ی نرم‌افزارهای ادوبی سازگاری کامل دارد.

در مقاله‌ی اول از این مجموعه، ایجاد کامپوزیشن جدید و وارد کردن فایل‌ها را آموزش دادیم. در دومین مقاله، به نحوه‌ی ساخت کامپوزیشن با لایه‌ها پرداختیم. در این مقاله که سومین نوشتار از این مجموعه‌ی آموزشی است، درباره نحوه اضافه کردن انیمیشن‌ها، افکت‌ها و پیش‌تنظیمات صحبت خواهیم نمود.

نحوه اضافه کردن انیمیشن‌ها، افکت‌ها و پیش‌تنظیمات

1.تنظیم فریم‌های کلیدی. فریم‌های کلیدی (keyframe) نشان‌دهنده‌ی نقطه‌ی زمانیِ دقیقی هستند که می‌خواهید تغییرات در مشخصات هر لایه، در آن نقطه‌ها اتفاق بیفتد. این تابع، که با یک شمارش‌گر زمان (stopwatch) نشان داده می‌شود،  به شما امکان می‌دهد تا گرافیک‌های کامپوزیت خود در ادوبی افترافکت را متحرک کنید.

 • یک لایه را از تب فهرست (list) در ادوبی افترافکت انتخاب کنید.
 • تب «تبدیل» (Transform) یا «محتواها» (Contents) را بزرگ کنید.
 • روی آیکون شمارش‌گر زمان در کنار ویژگی مورد نظری که می‌خواهید تغییر دهید کلیک کنید. با این کار، یک فریم کلیدی در همان نقطه‌ی زمانیِ مورد نظر، ضبط می‌شود. یک نقطه‌ی زرد رنگ یا نماد «بزرگ‌تر از/ کوچک‌تر از» در تایم‌لاین ظاهر می‌شود تا فریم کلیدی را نشان دهد.
 • برای مشاهده فریم‌های کلیدی خود در تایم‌لاین، لایه‌هایی که می‌خواهید ببینید را بگیرید و دکمه‌ی U را بزنید.
 • برای حرکت دادن یک فریم کلیدی، نماد «فریم کلیدی» (keyframe) در تایم‌لاین را با گرفتنِ آن نماد، انتخاب کنید و آن را به محل جدید، بکشید (drag کنید). می‌توانید به جای این کار، فریم‌های کلیدی را کپی/پیست کنید.

2.متحرک کردن فریم‌های کلیدی. فریم‌های کلیدی به شما امکان می‌دهند پروژه‌ی خود را متحرک کنید. می‌توانید هر یک از ویژگی‌های فهرست‌شده در تب «تبدیل» (Transform) یا «محتواها» (Contents) را تغییر دهید. به طور خاص، دو نوع متحرک‌سازی (انیمیشن) اساسی وجود دارد: نوع ساده، و نوع خطی. اگر یک لایه به روش ساده متحرک شود، آن لایه به آسانی به حرکت در می‌آید و از حرکت می‌ایستد. اگر یک لایه به صورت خطی متحرک شود، آن لایه به صورت خطی، شروع به حرکت می‌کند و متوقف می‌شود و حرکتش با همان نرخ و سرعتِ زمانی، خواهد بود. تغییر موقعیت یک لایه، نمونه‌ای از متحرک‌سازیِ خطی است.

 • روی شمارش‌گر کنارِ «موقعیت» (Position) کلیک کنید.
 • خط قرمز را به نقطه‌ای که می‌خواهید لایه از صفحه‌نمایش خارج شود حرکت دهید.
 • روی نقطه‌ی کانونیِ لایه (layer’s anchor point) کلیک کنید.
 • موقعی که دارید لایه را به صورت کامل از اسکرین خارج می‌کنید، دکمه‌ی Shift را نگه دارید. مسیر حرکت، به صورت یک خطِ نقطه‌چینِ بنفش ظاهر می‌شود و هر فریم کلیدی، به صورت یک مربع بنفش نمایش داده می‌شود. برای پیش‌نمایش انیمیشن خود، خط قرمز را روی تایم‌لاین بکشید (scrub کنید).

3.گنجاندن افکت‌ها و پیش‌تنظیمات. روی «پنجره» (Window) و «افکت‌ها و پیش‌تنظیمات» (Effects and Presets) کلیک کنید. فهرستی از انیمیشن‌ها و افکت‌های مختلفی که برای پروژه‌ی شما در دسترس هستند به نمایش در می‌آید. فقط کافی است افکت یا انیمیشنِ انتخاب‌شده را روی لایه‌ی موردنظرتان بکشید و رها کنید (drag and drop). بلافاصله شاهد تغییرات خواهید بود.

 • افکت‌ها حاوی ویژگیِ سه‌بعدی، همبستگی‌های رنگی، و زوایه‌های دیدِ مختلف هستند.
 • گزینه‌های «تبدیل» (Transition) شامل wipe، fade و checkerboard می‌شوند.
 • برای حذف کردن انتخاب‌ها، می‌تواند آن‌ها را از پروژه‌ها بیرون کشید (dragging off).

در مقاله‌ی بعدی که در واقع، بخش پایانی از مجموعه مقالات آموزش ادوبی افترافکت خواهد بود، درباره‌ی پیش‌نمایش و خروجی گرفتن از کامپوزیشن‌های ساخته‌شده در ادوبی افترافکت صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *